Zakup mieszkań i apartamentów w Bułgarii w 2020 r

Opracowanie i tłumaczenie za"Colliers International"
Październik 2020

        Rynek nieruchomości mieszkalnych w Bułgarii spowalnia

Po pięciu latach wzrostów cen nieruchomości mieszkaniowych, głównie mieszkań i domów w Sofii i innych dużych  miastach na bułgarskim rynku mieszkaniowym, popyt spada. Trzeba wyraźnie podkreślić, że analiza ta, dotyczy mieszkań i domów w miastach - nie jest to analiza nieruchomości mieszkaniowych tzw. inwestycyjnych, czy wakacyjnych na wybrzeżu Morza Czarnego, czy w górskich kurortach narciarskich.

Oczekuje się, że gospodarka Bułgarii skurczy się w tym roku o około 7% z powodu pandemii koronawirusa. Indeks cen nieruchomości mieszkaniowych wzrósł o 4,72% (1,69% skorygowany o inflację) w ciągu roku do I kwartału 2020 r., 2019 r., 5,58% w III kwartale, 5,02% w II kwartale i 7,29% w I kwartale, wynika z danych Narodowego Instytutu Statystycznego (NSI) - najwolniejszych wzrostów cen nieruchomości mieszkaniowych od I kwartału 2016 r.

Ceny nowych mieszkań wzrosły w ciągu roku o 2% do I kwartału 2020 r., gwałtownie w dół w stosunku do ubiegłorocznego wzrostu o 11,9% r/r. W rzeczywistości po skorygowaniu o inflację ceny spadły o 0,9%. W ostatnim kwartale ceny nowych mieszkań spadły nieznacznie o 0,9% (-1,2% skorygowane o inflację). Ceny istniejących mieszkań wzrosły w I kwartale 2020 r. o 6,3% (skorygowana o inflację o 3,2%) w stosunku do roku poprzedniego, czyli o 5% r/r w I kwartale 2019 r. Kwartał do kwartału istniejące ceny nieruchomości wzrosły o 2,4% (skorygowane o inflację o 2%).

Popyt na mieszkania i domy w Bułgarii

W ostatnich latach prawie zerowe oprocentowanie depozytów bankowych zachęciło ludzi do inwestowania w nieruchomości, a szczególnie w mieszkania, apartamenty i domy. Dlatego rynek mieszkaniowy zaczął rosnąć w 2014 r. i od tego czasu przyspiesza, odbudowując się po ogromnym krachu po boomie w latach 2000-2008, kiedy ceny nieruchomości mieszkalnych wzrosły o około 300%.  Popyt spada. W Sofii, stolicy Bułgarii, sprzedaż nieruchomości spadła o 6,3% do 5285 sztuk w I kwartale 2020 r. w stosunku do roku poprzedniego, podała Agencja Rejestru.  W pierwszym półroczu 2020 r. nowo wybudowane mieszkania wzrosły o 52% r/r do 7133 lokali, po prawie 49% wzroście w 2019 r. Jednak, wzrost pozwoleń  na budowę i  zostały zatrzymane przez ograniczenia związane z koronawirusem. W I 1 2020 r. liczba pozwoleń na budowę mieszkań spadła o prawie 25% r/r do 12 245 lokali mieszkalnych, podczas gdy liczba mieszkań spadła o 9% r/r do 9220 lokali.

Perspektywy rynku mieszkaniowego w Bułgarii

Oczekuje się, że ceny nieruchomości mieszkaniowych pozostaną mniej więcej stabilne w średnim okresie, pomimo spadającego popytu, a także podaży. Oczekuje się, że podaż się skurczy. `Jest prawdopodobne, że niektórzy sprzedawcy odroczą sprzedaż swoich nieruchomości do powstrzymania pandemii", powiedział Colliers International. "Projekty, które mają rozpocząć budowę w 2020 r., mogą zostać potencjalnie opóźnione lub zawieszone do przyszłego roku. Zmniejszy to podaż w krótkim okresie i utrzyma ceny na obecnym poziomie."  / Według Komisji Europejskiej gospodarka Bułgarii skurczy się w tym roku o 7,1%, po wzroście o 3,4% w 2019 r., 3,1% w 2018 r. i 3,8% w 2017 r. i średnim rocznym wzroście o 1,2% w latach 2009–2016.  Obywatele Unii Europejskiej mogą kupować nieruchomości w Bułgarii, w tym grunty. Przed styczniem 2012 r. cudzoziemcy mogli kupować grunty tylko w imieniu osoby prawnej i nie mogli posiadać nieruchomości. Tak wygląda sytuacja aktualna na bułgarskim rynku nieruchomości mieszkalnych w miastach, jak Sofia, Burgas czy Welike Trnowo.

Mieszkania na wybrzeżu Morza Czarnego

Pewnych analogii możemy dopatrywać się w rynku nieruchomości wakacyjnych na wybrzeżu Morza Czarnego. Popyt w zakresie mieszkań i apartamentów tego rodzaju, jest właściwie popytem zagranicznym; widać tutaj dość wyraźne skurczenie się popytu, ale ze względu na ograniczenia wynikające z podróżowania, a nie ze względu na niepewność gospodarczą. Główny popyt, od lat pochodził z Rosji i Wielkiej Brytanii, a konieczność odbywania kwarantanny dla obywateli z tych państw, skutecznie ogranicza popyt. Widać jednak dość wyraźnie, że środek ciężkości popytu w warunkach pandemii, zaczyna przesuwać się na obywateli z krajów UE, których nie obowiązują restrykcje związane z koniecznością odbywania kwarantanny po przyjeździe do Bułgarii.
Widać także ogromny wzrost ilości transakcji online, zakupów mieszkań i apartamentów w Bułgarii, na wybrzeżu Morza Czarnego.


Opracowanie na podstawie materiałów Colliers International: www.nieruchomoscibulgaria.pl
       bułgaria domy na sprzedaż Jesteśmy laureatem edycji 2021 "Firma godna zaufania" domy na sprzedaż bułgaria