Przydatne info

 

Nieruchomości w Bułgarii cieszą się dużym zainteresowaniem, a to głównie dlatego, że jest to niezwykle atrakcyjny turystycznie rejon. Warto także dodać, że ceny tych nieruchomości są naprawdę niskie, bardzo często dużo niższe niż Polsce. Podobnie jest również, jeśli chodzi o koszty utrzymania tych budynków. Jeśli zatem marzy Ci się apartament na sprzedaż w tym kraju, gdyż chcesz wynajmować go przyjeżdżającym turystom, warto się zdecydować. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z przydatnymi danymi dotyczącymi transakcji! Poniżej przygotowaliśmy skrót najważniejszych informacji, związanych z zakupem nieruchomości.

 1. Apartamenty zlokalizowane w kompleksach wypoczynkowych, są wydzielone hipotecznie w taki sam sposób, jak mieszkania w blokach, i są dokładnie opisane w księgach wieczystych prowadzonych przez Sądy Hipoteczne.
 2.  To jest pełna własność - i właściciel nie ma żadnych ograniczeń w dysponowaniu swoja własnością:
 3. Cudzoziemcy mogą swobodnie nabywać i sprzedawać apartamenty i mieszkania na takich samych zasadach jak bułgarzy. Do 2012 roku obywatele spoza Bułgarii mogli kupować jedynie nieruchomości. Obecnie nabywać ziemię pod budowę domów lub apartamentów na sprzedaż, mogą już wszyscy obywatele z krajów członkowskich UE, w tym Polacy. Jest to spore ułatwienie.
 4. W Bułgarii zamiast czynszu płatnego do Spółdzielni Mieszkaniowej funkcjonuje płatność dla firmy zarządzającej obiektem - jest to roczna płatność, której wysokość jest ustalana corocznie na zebraniu mieszkańców, zwykle obejmuje pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektu tzn. utrzymanie basenu, sprzątanie części wspólnych, ochronę obiektu, utrzymanie zieleni na obiekcie, konserwacja wind, bieżące remonty, zakupy środków czystości, zakupy innych wspólnych urządzeń czy wyposażenia np. leżaki, parasole itp.
 5. Właściciele mieszkań płacą miesięcznie za media, które jest zwykle opomiarowane w każdym mieszkaniu/apartamencie (prąd, woda), takie płatności można zlecić firmie która zarządza obiektem, ale można też płacić bezpośrednio z Polski przelewami lub można otworzyć rachunek bankowy w banku w Bułgarii i ustanowić zlecenia stałe lub polecenia płatności (tak samo jak w Polsce)
 6. Powierzchnie mieszkań/apartamentów, które figurują w aktach notarialnych są obliczane i podawane zgodnie Ustawą №7 z 2003 r. o zasadach i przepisach w zakresie budowy. Procedura wyliczania powierzchni, dotyczy absolutnie wszystkich nieruchomości w Bułgarii.
  Całkowita,łaczna powierzchnia mieszkania składa się z 2 części:
  • powierzchnia użytkowa mieszkania (jest także nazywana «czysta» lub «żywa»);
  • procent części wspólnych budynku,zwykle przeliczony na m2, który jest przypisany do  każdego apartamentu w budynku.  
 7. Kompleksy  w kurortach wypoczynkowych  są zwykle czynne całorocznie, ale zdarzaja sie także kompleksy/hotele czynne tylko sezonowo.
 8. Baseny w kompleksach wypoczynkowych są czynne od maja do września/października.
 9. Temperatura wody w Morzu Czarnym, zwykle pozwala już na kąpiele od czerwca, aż do października. 
       bułgaria domy na sprzedaż Jesteśmy laureatem edycji 2021 "Firma godna zaufania" domy na sprzedaż bułgaria